A teraz do sedna, czyli prezenty.
Najważniejszym celem tej akcji jest wywołanie uśmiechu u dzieci, które otrzymają swoje wymarzone prezenty.
W placówkach, o ile pojawia się pomoc rzeczowa, to często jest przekazywana z przydziału, jednakowa dla wszystkich dzieci (np. pościel). Zależy nam bardzo, aby „nasze” prezenty był też wiadomością, że komuś zależało na spełnieniu gwiazdkowego marzenia konkretnego dziecka, że poświęciliśmy czas, aby przeczytać list, a następnie poszukać przedmiotu, który będzie spełnieniem świątecznego życzenia. To gest nie tylko materialny, ale też komunikat i wysłane ciepłe myśli. Ważne jest także to, aby prezenty były porównywalnej wartości dla wszystkich dzieci, a żeby to ułatwić przyjęliśmy, że wartość jednego powinna wynosić ok. 150-180 PLN (do limitu kwoty nie wliczamy kosztu przesyłki oraz kosztu słodyczy/bakalii, jeśli ktoś chciałby je dołączyć).
Kochani Mikołaje, teraz gdy znacie już powyższe założenia, nie pozostaje nic innego jak czekać na list i przystąpić do spełnienia tej małej acz ważnej świątecznej misji.
Ważne: zarówno w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, jak i pod opieką ośrodków pomocy społecznej znajdują się podopieczni w różnym wieku – od niemowląt do nastolatków, a czasem nawet „osoby dorosłe” (18-, 19-latkowie). Czasem prośby dotyczą piżamy, miękkiego kocyka, misia, a czasem cieni do powiek lub słuchawek do telefonu. Wierzymy, że każdy ma prawo otrzymać wymarzony gwiazdkowy prezent i szukamy Mikołajów, którzy tę wiarę podzielają <3.
Dla osób z zagranicy
Istnieje możliwość zamówienia paczki w dowolnie wybranym przez siebie sklepie internetowym w Polsce i przesłania jej bezpośrednio do ośrodka, gdzie prezent zostanie spakowany w torbę prezentową. Zakupu można oczywiście dokonać również w sklepie zagranicznym, jednak należy pamiętać o konieczności sprawdzenia, czy przesyłka dojdzie na czas.
Kilka ważnych informacji prezentowych
Dołączanie rzeczy do prezentu
Do prezentu nie dołączamy żadnych kartek/listów do dziecka. Jeśli chcesz dołączyć jakieś dodatkowe przedmioty, skonsultuj to z koordynatorem. Ważne, aby zmieścić się w budżecie. Słodycze, bakalie i owoce w nieograniczonej ilości mile widziane – te nie wliczają się do budżetu.
Słodycze
Jeżeli do paczki chcesz dołączyć słodycze, zapakuj je osobno, w taki sposób, aby w razie czego nie zniszczyły prezentu (np. w przypadku roztopienia się). Idealnie byłoby, żeby było to coś podzielnego np. cukierki, karton batoników itp. Wtedy ośrodek będzie mógł wyrównać ilość słodyczy między wszystkimi dziećmi w ośrodku.
Owoce
Można je dołączyć, jednak takie, które po przesłaniu do ośrodka będą w stanie przetrwać do Świąt. Najlepszym wyborem będą owoce suszone, bakalie lub takie, które mogą dłużej postać. Będą one musiały być też spakowane osobno, ale mogą zostać przesłane jedną paczką.
Baterie
Bardzo prosimy pamiętać o DOŁĄCZENIU BATERII, jeżeli są potrzebne do danej zabawki. Tak, aby dzieci mogły z zabawek od razu korzystać i nie musiały liczyć na to, że ośrodek im je dokupi.
Pakowanie prezentu
Zapakuj prezent w torebkę prezentową (nie papier, bo wtedy ośrodek nie będzie miał jak sprawdzić zawartości). Torebkę należy dołączyć do przesyłanej paczki. Jeżeli z jakichś przyczyn jest to niemożliwe – bardzo prosimy o jak najszybsze przekazanie koordynatorowi takiej informacji. Jeśli masz więcej takich torebek, możesz je dołączyć do paczki, może przydadzą się do zapakowania prezentu dla innego dziecka.
Ograniczenia dotyczące listów i prezentów
Zdarza się, że dzieci proszą o karty podarunkowe. W pełni to rozumiemy, bo dla tych dzieci to często pierwsza i jedyna okazja do samodzielnych zakupów, ponieważ rzadko dysponują takimi rzeczami jak kieszonkowe. Ustaliliśmy, że jeśli takie prośby o karty się pojawią, to mogą one mieć wartość max 100zł, a za pozostałą wartość dziecko wybiera prezent uzupełniający. Karty podarunkowe muszą być do konkretnego sklepu np. Reserved, Empik, nie akceptujemy próśb o karty przedpłacone lub do sklepów wielobranżowych, gdzie nie ma kontroli nad zakresem zakupów dziecka np. karta Auchan.
W prezentach unikamy rzeczy, które społecznie są mało akceptowalne dla nieletnich, jak np. koszulki z nieodpowiednimi napisami, niebezpieczne przedmioty np. noże.
Jeśli w Waszym liście pojawiły się przedmioty, które budzą Wasze wątpliwości, wyjaśnijcie to z koordynatorem, który pomoże ustalić szczegóły i znaleźć rozwiązanie 🙂